AZ ARADI VÉRTANÚKRA EMLÉKEZTÜNK

A nemzeti gyásznapon, az aradi vértanúk tiszteletére rendezett megemlékezést az Ács Károly Művelődési Központ 2023. október 6-án. A szép őszi napsütésben a szabadtéri színpadon zajlott az ünnepi műsor, melyre 11 órától került sor.

Az aradi vértanúk hősi halálából erő lett, örök jel, hogy a magyarok szabadságharcát túlerővel le lehet törni, de szabadságvágyukat elfojtani nem lehet.

Szabó Gertrúd igazgató asszony Tóth Árpád: Arad című versét osztotta meg a hallgatósággal, majd Vereckei Zoltán Ráckeve polgármestere köszöntötte az emlékezőket. Elsősorban a diákokhoz intézte szavait, visszaemlékezve diákkori önmagára, milyen kérdések fogalmazódtak meg benne az ünnephez kapcsolódóan. “Mit vállaltam volna én, ha szólít a haza?” Hangsúlyozta, hogy az aradi vértanúk emberi oldalról mekkora áldozatot vállaltak a szabadságharc oltárán. “Mit tennétek ti hasonló helyzetben? Tisztelegjünk előttük, tisztelegjünk azok előtt az emberek előtt, akik a legfontosabb dolgot, az életüket áldozták az eszméért!” fogalmazott.

A köszöntő után “Bujdosók, szegénylegények, gerillák a betyársereg 1848-ban címmel ? ” szenzációs előadást hallhatott a közönség Dr. Hidán Csaba történész előadásában. Egyetemi adjunktusként a hiteles történelemtanítás híve, amelyet – saját szavai szerint – csak magyar szívvel lehet és szabad oktatni. Az előadó korabeli ruhában, korabeli fegyverek bemutatásával egészítette ki élvezetes beszámolóját, melyből betekintést kaptunk a szabadságharc bukása után menekülni, bujdosni kényszerült honvédek sorsába. A tanár úr előadása megtekinthető az ünnepségről készült képes beszámoló részeként.

Ezt követően a Kiss Kata Zenekar koncertjére került sor.

A Kiss Kata zenekar 2009-ben alakult azzal a céllal, hogy a népzenét egy mai, modern formában adja elő, ezáltal pedig erősítse a hagyományőrzést és a nemzeti összetartozás fontosságát. Munkásságuk célja, hogy szellemileg és kulturálisan is támogassa a Kárpát-medencei magyarokat.

Ünnepi összeállításukban népdalfeldolgozások és a zenekar legismertebb dalai is megszólaltak. Leghíresebb szerzeményük a Magyar vagyok című daluk, mely a magyarság egyik ikonikus dala lett s melyet a világ minden pontján énekelnek a magyarok a nemzeti ünnepeink alkalmával. Zárásként ezt a dalt a Szent Imre Katolikus Iskola diákjaival és a közönséggel kiegészülve énekelték el.

A fergeteges hangulatú koncert után az érdeklődők megtekinthették       Jánváry Zoltán képző- és fotóművész “Bajuszos vitézek/ Vitéz bajszosok ” című fotósorozatát. A végvári vitézek korszakát életre keltő fotók egy impozáns könyvben is megjelentek „Vitézek” címmel, melynek folytatása is bemutatásra került már  “A végeken” elnevezéssel. A kötetek nemcsak szépek, de olyan értékeket foglalnak  magukba és tárnak elénk, amelyek évszázadokon keresztül magától értetődően éltek a magyar néplélekben. A könyvek fotóanyagához a tanulmányokat előadónk, Hidán Csaba László régész, hadtörténész írta, látványvilágát pedig Tordai Róbert grafikusművész tervezte.

A kiállított képek elsősorban a végvári küzdelmekben is részt vevő harcosok viseletét mutatja be, magyarországi végvári hagyományőrzők közreműködésével. A ránk tekintő vitézek szeméből kiolvasható a magyar történelem, az ősök iránti tisztelet és a hazaszeretet egyaránt.

Jánváry Zoltán megtisztelte jelenlétével ünnepségünket, az érdeklődőknek mesélt a fotók készítésének körülményeiről, technikájáról, terveiről.

Mindazoknak köszönjük, akik jelenlétükkel megtisztelték rendezvényünket és együtt emlékeztek velünk a Nemzeti Gyásznapon.

Nagyszerű emberekkel emlékeztünk hőseinkre. Jó volt magyarnak lenni.

A műsor megtekinthető az ÁKMK youtube csatornáján.