Mézes Ráckeve 2023

  1. november 29-én nyílt meg az érdeklődők előtt az Ács Károly Művelődési Központ „Mézes Ráckeve” alkotópályázatára beérkezett alkotásokból készült tárlat. Az idén nyolcadik alkalommal, évente változó tematikával meghirdetett édes kihívás témája idén nem más, mint a KARÁCSONY.

Kinek mit jelent a karácsony? Kicsik és nagyok mézeskalácsba sütötték gondolataikat, érzéseiket. A karácsonyi hangulatot idéző épületek, házikók, angyalkák együtt egy varázslatos mézeskalácsvárost alkotnak. Mesés hangulatot csempésznek az adventi mindennapokba.

Szabó Gertrúd intézményvezető, majd Vereckei Zoltán Ráckeve város polgármestere köszöntötte az alkotókat és az érdeklődőket megnyitónkon. Majd Szabó Ibolya mesemondó a fény erejéről szőtt mesét.

“Karácsonykor az ember, mindig hisz egy kissé a csodában, nemcsak te és én, hanem az egész világ, az emberiség, amint mondják, hiszen ezért van az ünnep, mert nem lehet csoda nélkül élni.” – fogalmaz Márai Sándor

A csoda jelen van ezekben az alkotásokban. A mézeskalács díszítése türelmet és ügyességet igénylő feladat. A végeredmény azonban magáért beszél. Ezek a mézeskalácsok különleges értéket képviselnek.

Felhívásunkra 17 pályamű érkezett. Köszönjük minden ügyes kéz munkáját.

Alkotók: Fekete Bettina Eszter, Gál-Babicz Ágnes, Kurucz Balázsné Marika, Makovics Manolisz – Angyalok tánca a felhők között, Molnárné Hettmann Emília, Nagyné Szűcs Szilvia, Sütő Aranka – Karácsony a havason, Tóth Ágnes, Vásárhelyi Anett, Szivárvány Óvoda Iskola úti Tagintézményének Katica csoportja, Szivárvány Óvoda Ifjúság úti Tagintézményének Napraforgó csoportja – Múlt és jelen karácsonya, Nikola Tesla Szerb Tanítás Nyelvű Általános Iskola és Óvoda Lórévi Tagintézményének 6. osztályos tanulói: Nagy Bence, Papp-Gábor Hanga Melinda, Nászin Zorica, Nejmola Laura  Osztályfőnök: Cserna – Kurucz Mónika, Konyhás néni: Fuchs Gyuláné

Mézeskalács kiállításunknak fénylő hátteret ad Füstös Lászlóné, Erzsike néni karácsonyi képeslap gyűjteménye. Az ünnep alkalmából öröm kapni és küldeni egy-egy szívmelengető üzenetet. Régi hagyomány a karácsonyi képeslap. A magyar képeslapkiadás 1896-ban, a millennium évében kezdődött. 1900-ig zömében osztrák és német kiadóktól importálták a képes levelezőlapokat. A nyomtatás fejlődésének köszönhetően egyre népszerűbbekké váltak a karácsonyi lapok, és 1860-ra már nagy számban gyártották őket. A 20. század folyamán jól jövedelmező üzletnek számított a képeslapok készítése. A lapok külseje az ízlés és a nyomdai technika átalakulásával változott. Az elektronikus levelezés és üzenetküldés elterjedésével mára háttérbe szorult ez a szép hagyomány, amit évente legalább egyszer, karácsonykor érdemes feleleveníteni. Hisz nincs olyan ember, aki ne örülne ilyenkor egy személyre szabott, szívhez szóló üzenetnek a számára kiválasztott vagy elkészített képeslapra vetve.

Egy Lészpedről, Moldvából származó versikével ajánljuk figyelmükbe kiállításunkat, ami november 30-tól december 15-ig az Ács Károly Művelődési Központban, december 19-től 2024. január 12-ig a ráckevei Aqva Land Termál- és Élményfürdőben tekinthető meg.

Lobbantsunk gyertyát, hogy legyen fény,

csillanjon szem és szív, csillanjon a lélek!

Mert ahol fény van, ott dereng a remény,

fölfénylik a víz és moccan, éled az élet!

 

Szabó Gertrúd