“Mézes Ráckeve” 2021. – János vitéz

“A mézeskalácsosság a legszellemesebb mesterség. Nem a Merkur patronátussága alatt áll az, hanem az Ámoré alatt. Csupa merő szerelem, csupa incselkedés. Nem is mesterember a mézeskalácsos, hanem poéta. Hangulatot ébreszt, mosolyt fakaszt az ajkakon, elpirulásra kényszeríti az arcokat a süteményeivel, mint az a gondolataival. Úgyszólván a szájába rágja a vásárlónak, ötletekkel látja el, hogyan legyeskedjék, csintalankodjék a fehérnépek körül. Ott van a mézeskalács-szív – egy kis célzás; mandulával kirakott lovas – egy kis jóslás; pólyásbaba vagy csak a bölcső – egy kis szemtelenkedés. Hanem ha az apa veszi, minden figura csak nyalánkság.”

Szabó Gertrúd  az Ács Károly Művelődési Központ igazgató asszonya Mikszáth Kálmán soraival  köszöntötte a  “Mézes Ráckeve ” című alkotópályázatunk eredményhirdetésén és az alkotásokból készült kiállítás megnyitóján megjelent alkotókat, érdeklődőket. Majd Vereckei Zoltánt Ráckeve város polgármestere vette át a szót. Köszöntőjében  kiemelte: “Szent Ágoston szerint a méz Isten jóakaratának és gyengédségének jele.” Kitért a méz, a mézeskalács múltjára, történetére. A János vitéz témából adódóan – Petőfi Sándor és Horváth Nepomuki János emlékének szentelve nyitotta meg a tárlatot.

Ezt követően Szabó Gertrúd a “Mézes Ráckeve” alkotópályázat történetét foglalta össze és bemutatta a kiállított alkotásokat:  ” Ma újra népszerű a színes, de nem harsány mézeskalács, amit leginkább a karácsonnyal kötünk össze. Formájával, illatával és ízével hozzájárul az ünnep hangulatához, melegéhez. Intézményünk, az  Ács Károly Művelődési Központ 2016-ban hirdette meg először ‘Mézes Ráckeve” című alkotópályázatát sütni szerető kicsik és nagyok, baráti társaságok, óvodai és iskolai csoportok, klubok, hagyományőrző egyesületek, munkahelyi csapatok számára.  Ráckeve épületei, nevezetességei készültek el mézeskalácsból nagy lelkesedéssel. Az elkészült alkotások bemutatásra kerültek Advent idején, nagyon sok érdeklődőt vonzva. Azóta a  nagy sikerre való tekintettel minden évben meghirdetésre került  pályázatunk “Mézes Ráckeve” néven, mindig új témát keresve, 2017-ben Épített örökségünk a Kárpát-medencében, 2018-ban Mesés Advent, 2019-ben Magyar várak.  A mézeskalács mindig jó alapanyagnak bizonyult, gyönyörű alkotások születtek.

Ebben az évben pályázatunk témájaként  Petőfi Sándor: János Vitéz verses meséjét, elbeszélő költeményét választottuk ihletet adónak az alkotóknak.

A legenda szerint Petőfi Sándor a ráckevei Horvát Nepomuki János, volt huszárkapitány élettörténete alapján írta. Kíváncsisággal vártuk, hogy  ehhez a kalandos, szerelmes és varázslatos történethez kapcsolódóan milyen alkotások születnek.

Nagy megtiszteltetés számunkra – alkotópályázatunkhoz kapcsolva –  lehetőséget kaptunk Péreli Zsuzsa a Nemzet Művésze címmel kitűntetett, Kossuth-díjas és Munkácsy Mihály-díjas magyar képzőművész, kárpitművész, érdemes és kiváló művésztől János vitéz képeinek bemutatására. A művésznő  2006-ban kapott felkérést a Magvető Kiadótól Petőfi Sándor János vitéz című művének illusztrálására, amely 2007-ben jelent meg. A kötethez 17 darab, nagyjából egyforma méretű akvarell készült, amit megtekinthetnek az elkészült mézes alkotások mellett.

Felhívásunkra  11  pályamű érkezett. Művésziek és gyönyörűek. Mindegyik egy találékony művész keze munkáját dicséri. A klasszikus formákon átüt a saját stílus, a finom és kecses díszítés, a műgond.”

Az alkotások készítői:

* Kovács Györgyné (Alsónémedi)

* Őszidő Nyugdíjas Klub  “Tündérország” című alkotása   Tervező: Tóthné Gabika

Kivitelezők, díszitők: Tőzsér József és Tőzsér Józsefné, László Éva, Répás Lászlóné, Szász Veronika

* Molnárné Hettman Emilia

* Gál – Babicz Ágnes

*Ősi Jövő Alapítvány – “Zsivány tanya” című alkotása

* Szabóné Csomor Éva – Méz és Fahéj

* Kiss Károlyné

* Nagyné Szűcs Szilvia

* Tóth Ágnes

* Vásárhelyi Anett

* Szivárvány Óvoda Iskola utcai Tagintézmény – Katica csoport

Rendezvényünkön közreműködött Tihanyi Dániel ráckevei színművész.

 

Köszönjük mindazoknak akik segítették rendezvényünk megvalósulását:

– Komlódiné Juhász Annamária – Sütikert Kézműves Cukrászat  –  Ottrok Vivien   – Szőgyényi Gábor    – Kovács László    – Keve Serege íjász Egyesület  – Szőllősy Árpád    – Vitéz Mikecz Kálmán Honvéd és Huszár Hagyományőrző Egyesület

Azt tartják a  mézeskalács mágikus sütemény, mosolyt  lehet varázsolni az emberek arcára, kiállításunk igazolja ezt. A tárlatot 2021. december 16-ig tekinthetik meg.

 

A kiállításmegnyitóról készült videó az alábbi linen megtekinthető:

 

Szabó Gertrúd

igazgató

ÁKMK