“Lélek vagyok, élni szeretnék!”

Tóth Péter Lóránt előadása az Ács Károly Művelődési Központban a Magyar Nyelv Napja alkalmából

  1. december 8-án került sor a Magyar Nyelv Napjához kapcsolódó programunkra, Tóth Péter Lóránt előadására. A történelem-testnevelés szakos tanár, drámapedagógus, versmondó és versvándor egy évtizede járja Magyarországot és a határokon túli magyarlakta területeket, hogy legnagyobb magyar költőink verseit tolmácsolja rendhagyó irodalomórák és pódiumestek keretében. Hitvallása szerint a versek térképek, iránytűk az életünkben, ezeket követve juthatunk el egy békésebb, szeretettel teli világba. A munkásságáért többek között Pro Cultura Hungarica- és Trefort Ágoston-díjjal is kitüntették. A versvándor a „…lélek vagyok, élni szeretnék!” című pódiumműsorával a tragikus sorsú költőnek, Radnóti Miklósnak és az ártatlanul elhurcolt bori munkaszolgálatosoknak állít emléket. Az előadás Radnóti Miklós személye körül forgott, különös tekintettel a 35 évet megélt, tragikus sorsú költő utolsó 6 hónapjára. A  Radnóti- és  Latinovits-díjas versmondó 2019. augusztus 31. és szeptember 24. között a 110 esztendeje született és 75 éve meghalt Radnóti Miklós tiszteletére 850 kilométeres gyalogos vers-zarándoklatot tartott a szerbiai Bortól Abdáig.

„Oly korban éltem én e földön, / mikor az ember úgy elaljasult, / hogy önként, kéjjel ölt, / nemcsak parancsra” – kezdte Radnóti Miklós Töredék című megdöbbentő versével a visszaemlékezését, szembesítve a közönséget a 20. század rettenetével. A költő életének utolsó útját követve avatta be a hallgatóságot történelmi és irodalmi összefüggésekbe, a munkaszolgálatosokkal való bánásmód rémségeibe, a verszarándoklat találkozásainak tapasztalataiba. Beszélt az irodalommal való személyes indíttatásáról, Bődi Szabolcs emlékezetes magyar irodalom óráiról. Kedves tanára Bortól Belgrádig társa volt a zarándoklat során is.

A rendhagyó irodalom órán az úton szerzett tapasztalatok mellett a hazaszeretetről, a felesége iránt érzett szerelemről, a kor származásuk alapján számkivetetté tett embereinek sorsáról szóló verseket, versrészleteket is hallhattak a diákok. Megtudták, hogy a missziószerű úton televíziós felvétel készült, Herczeg Zsolt rendező filmje, a zarándokút dokumentálása különdíjat nyert a XI. Bujtor István Filmfesztiválon, megosztott első díjat pedig az első Külhoni Tudósítói Találkozón és Filmszemlén. A film címe Radnóti nyomában, amely az interneten is könnyen elérhető.

Az előadás végén lehetőség volt kérdések feltevésére. Az Ady Endre Gimnázium diákjai  jól megfogalmazott kérdéseivel és a hozzá kapcsolódó válaszokkal még  teljesebb képet kaptunk az elhangzottakról.

Az esemény a Köszönjük Magyarország program keretében valósult meg!

Az eseményt élőben közvetítettük facebook oldalunkon, a teljes felvétel megtekinthető az akmk youtube csatornáján:

Szabó Gertrúd

igazgató