KeveFeszt 25’

Nemzetiségi Kulturális Fesztivál és Gasztronómiai Nap

  1. június 13-14.

Ötödik alkalommal került megrendezésre Ráckevén a KeveFeszt – a Nemzetiségi Kulturális Fesztivál és Gasztronómiai Nap, mely lehetőséget teremt arra, hogy személyes élményeken keresztül tapasztaljuk meg, milyen értékei vannak mindannak, hogy a többségi kultúrán belül egy kis közösség is megőrizheti a maga kultúráját, tradíciót.

A fesztivál fővendége idén a magyarországi SZERB nemzetiség volt, a fesztivál tematikáját kissé átalakítva, a környezetünkben élő szerb nemzetiség kultúrájának, nyelvének, gasztronómiájának közelebbről való megismerése szolgált célul. Kiemelt hangsúlyt kaptak a gasztronómiai hagyományok is. Ezek azok az élmények, amelyek talán a legkönnyebben nyitják meg az utat az érdeklődők számára egy-egy nemzetiség kulturális értékeihez.

A KeveFeszt ’2025 fővédnöke idén is Soltész Miklós, a Miniszterelnökség Egyházi és Nemzetiségi Kapcsolatokért felelős államtitkára volt.

A fesztivál Magyarország Kormányának támogatásával valósult meg. Köszönet érte.

A rendezvény szervezésébe Ráckeve Város Önkormányzata és az Ács Károly Művelődési Központ mellett Ráckeve Város Szerb Nemzetiségi Önkormányzata is tevékenyen részt vett.

Rendezvényünk háziasszonya és műsorvezetője Nemes-Nagy Anita, az Ács Károly Művelődési Központ intézményvezetője volt.

A fesztivált a Csík Zenekar péntek esti koncertje nyitotta meg, mely különlegességét az adta, hogy most először mutatkozott be a közönségnek a zenekar új prímása, a ráckevei Gál Tibi, aki ettől az évtől a Csík Zenekar tagjaként viszi tovább a magyar népzene értékeit. Megható pillanatokban gazdag, fergeteges este volt.

Szombaton szent misével indult a program. A ráckevei szerb Szent Szűz kollégium kolostorában ünnepélyes keretek között tartották Celli és Vranje Szent Jusztin ünnepét. A szent liturgia után megszentelték a kovini szerbek által készített szláva ajándékokat. Külön örömet okoztak a lórévi gyerekek, akik az összetartozás, hit és hála szimbóluma, a szlávabölcsőt díszítették.

Metodije atya ezután megnyitotta a Keve Fesztet, köszöntötte a jelenlévőket és emlékeztetett arra, hogy ez az esemény egy lehetőség arra, hogy megálljunk, emlékezzünk arra, hogy kik vagyunk és mik vagyunk, és hogy megújítsuk a nyelv, a hit és az identitás fontosságát.

Az ünnepségen részt vett Deák Tibor Ráckeve város polgármestere, a magyar országgyűlési képviselő Ljubomir Aleksov, az AP Vajdaság közgyűlésének országgyűlési képviselője Ilija Pirkov, a szerb önkormányzati és turisztikai szervezet képviselői, Jovanka Lastić asszony, a Magyarországi Szerb Önkormányzati elnöke, valamint Milka Ivanov, a Ráckevei Szerb Nemzetiségi  Önkormányzat elnöke.

A rendezvény a Szegedi Kis István sétányon folytatódott. Elsőként a Borvirág Zenekar műsorát hallgathattuk meg. Majd az ünnepélyes megnyitót kísérhettük figyelemmel, ahol Bóna Zoltán országgyűlési képviselő, Pánczél Károly országgyűlési képviselő, Ljubomir Aleksov szerb nemzetiségi szószóló és Deák Tibor Ráckeve város polgármestere is köszöntötte a résztvevőket és a közönséget. A megnyitó beszédeket követően ünnepi műsort adtak a Sziget Dance Tse táncosai Letkiss – Radivoj Bojána és Villányi Hanga többszörös országos és egyszeres Európa bajnokok, a hatszoros Európa bajnok Shiny Diamond Csapat formációja, a Bokréta Gyermek Néptáncegyüttes táncosai visai táncokkal és a Nikola Tesla Szerb Közoktatási Központ Lórévi Általános Iskolája 4. osztályos diákjai Leskovac környéki táncokkal mutatkoztak be.

A megnyitó ünnepi percei után a szerb nemzetiség táncait, zenéjét, szokásait, hagyományait bemutató kulturális kavalkád következett.

Színpadunkon köszönthettük hazánk legismertebb délszláv és szerb nemzetiségi táncegyütteseit, akiknek elsődleges céljuk a magyarországi délszlávok (horvátok, szerbek, szlovének) népi kultúrájának, a néptáncnak és népzenének gyűjtése, feldolgozása és színpadra állítása, a szerb néphagyományok és az anyanyelv ápolása illetve átörökítése.

Az 1967-ben alakult Tököli Délszláv Nemzetiségi Együttes tevékeny és szinte állandó résztvevője országos fesztiváloknak, nemzetiségi találkozóknak. Az együttes állandó zenei kíséretét a KOLO Zenekar biztosítja. Tánckarvezetőjük Rodekné Blahó Márta, zenei vezető és az együttes művészeti vezetője Halász László.

A Bánát Szerb Kulturális Közhasznú Egyesület tevékenységéért számos elismerést kapott, legbüszkébbek a “Szent Száva” kitüntetésre, amelyet Pávle Pátriárkától vehettek át.

A budakalászi Brojanica Szerb Táncegyüttes a hazai szerb kultúrát és hagyományokat a táncon és zenén keresztül szeretné minél több emberhez eljuttatni.

A 2014-ben “Nemzetiségekért díj” – ban részesült pomázi Opánke Szerb Hagyományőrző Egyesület idén is fergeteges műsort adott. Új koreográfiákat láthattunk gyermek és felnőtt csoportjaik előadásában.

1994-ben Budapesten alakult Tabán lelkes elhivatottságát tükrözi repertoárjának sokszínűsége, hiszen több mint 20 koreográfiát sajátított el az évek során. Több eredeti, hagyományos népviselettel is rendelkeznek. A számos díjjal is büszkélkedhető tánccsoport csodálatos műsorán felül táncházzal is kedveskedett a közönségnek.

Természetesen a ráckevei Bokréta, Rőzse és Kéve Néptáncegyüttesek is színpadra léptek, a tárnoki Bara zenekar kíséretével. A Bokréta előadásában mezőföldi táncokat láthattunk, Nagy Tímea és Kakuk Pál koreográfiáját, a Rőzse bukovinai táncokat táncolt, a Kéve Busai Zsuzsanna és Busai Norbert kalocsai koreográfiáját mutatta be, melynek címe: Sittyó avatás- avagy kell ez Neked? k

Zenei élményekben is bővelkedett fesztiválunk. Először járt Ráckevén a sodró lendületű fiatal csapat, a ViGaD – Virtuóz Délszláv Tamburazenekar, akik a tambura mellett különleges balkáni hangszerek arzenáljával elevenítették meg a napérlelte délszláv és balkáni zene páratlan színgazdagságát. A tehetséges zenészekkel biztos találkozunk még.

A balkáni zene kaotikusnak tűnő sokszínűségét és szabadságát idézte meg a Dzumbus trio – Básits Branka és Wertetics Szlobodán harmonika-ének duója Eredics Dávid fúvós- és tamburajátékával kiegészülve.

Az est fénypontja Boban Marković Orkestar örömzenéje volt, melyre nagyon sokan voltak kíváncsiak. A szerbiai trombitaművész világszinten elismert, ő és zenekara számos zenei díj birtokosa. Boban a kilencvenes évek első felében tűnt fel, amikor zenekarával többször elnyerte a híres gucai trombitás fesztivál első díját. Ezután több Kusturica-film, így például az Underground zenéjének szerzésében és előadásában közreműködött. A kitartó közönség önfeledten szórakozott Európa talán legnépszerűbb fúvószenekara koncertjén.

A fáradhatatlanok még folytathatták a táncot a Selo Orkestar zenéjére, fesztivál záró táncházunkban.

A gyerekek sem maradtak program nélkül. A Magyar Népmese Színház „A szóló szőlő, mosolygó alma, csengő barack – avagy Katinka kertje” c. magyar népmeséjét hozta el fesztiválunkra. A lórévi iskolások sátrában kézműves foglalkozáson, interaktív nyelvórán is részt vehettek. Légvár, bicikló, elektromos motor kipróbálására is volt lehetőség.

A képzőművészet is jelen volt a Duna parton. Az Alkotóművészek és Művészetbarátok Ráckevei Egyesülete (AMRE) kerítéstárlatán mutatta meg alkotásait, a Szerb Kulturális Központ sátra Vladimir Markovic „Szerbek szent öröksége Magyarországon” című kiállításának adott helyet, mely a szerb kulturális örökség magyarországi gazdagságáról és lelki mélységéről tanúskodik.

A szerb kolostor is hozott kiadványaiból bemutatót.

Ráckevei Hetednapi Adventista Egyház szervezésében működő Egészségklub a világ Kék Zónáinak megismertetésére törekedett színes, játékos és ízletes programjával.

A szerb ételek kóstolásra is meg volt a lehetőség, kóstolójeggyel és anélkül is. A kínálatban szerepelt: sült malac, bárány, szerb káposzta, csevap pitában ajvárral. A lórévi iskolások jellegzetes szerb édességeket kínáltak. A további finomságokra vágyók egész nap kedvükre válogathattak a finom sváb süteményekből a ráckevei Német Nemzetiségi Önkormányzat sátrában, Kapocsi Karin jóvoltából. A látogatók rendelkezésére állt Erdős Bálint pincészete és a Kevevára Pálinkaház, megízlelhették minőségi termékeiket.

A Szegedi Kis István sétányon, festői környezetben kézművesek termékeivel is vártuk a pihenni vágyókat.

A fesztiválozók biztonságára és rendjére a Ráckeve Szolgálatában Egyesület  vigyázott.

A szerb közösség erejéről, spirituális és kulturális lényéről tett tanúságot ez a nap. Ráckevét gazdagítja az itt élő nemzetiségek sokszínűsége.

Köszönetünket fejezzük ki a széleskörű közösségi összefogásért, amely az V. KEVEFESZT sikeres lebonyolításának érdekében létrejött: Magyarország Kormánya, Ráckeve Város Önkormányzata, Ráckevei Polgármesteri Hivatal, Ráckevei Szerb Nemzetiségi Önkormányzat, Alkotóművészek és Művészetbarátok Ráckevei Egyesülete, Áporka Község Önkormányzata, Budai Sound – hang és fénytechnika, Cserna Bálint, Drazsé Cukrászda és Falatozó, Lórévi Nikola Tesla Szerb Általános Iskola, Őszidő Nyugdíjas Klub, Ráckeve Szolgálatában Egyesület, Ráckevei Adventista Egyház, Rávüsz Kft., Szerb Kulturális Központ, Szerb Ortodox Kolostor, Szigetújfalu Község Önkormányzata, XXI. kerületi szerb Kisebbségi Önkormányzat, Veterán Gépjármű Gyűjtők Egyesülete, Vivien Magic Flowers, Alexov Drágán, Áldás Rétesség, Czár Büfé, Kasanin Dusán, Kis Nikola, Mirko Pandurovic, Nagy Demeter, Ráckevei Német Nemzetiségi Önkormányzat, Radivoj Radován, Sutyi és Sasi Étterem, Vukaljov Milán, Erdős Bálint Pincészet, Kevevára Pálinkaház

ÁKMK