János Vitéz Napok 2022. május 27-28.

Az Országgyűlés tavaly nyilvánította a 2022-es és 2023-as esztendőt Petőfi Sándor-emlékévvé a magyar költészet egyik legkiemelkedőbb és legismertebb alakja születésének 200. évfordulója alkalmából. Intézményünk több programmal is kapcsolódik az emlékévhez. Az immár hagyományos költészet napi Versvadász játékunk Petőfi Sándor verseire épült, de a Vers Neked irodalom népszerűsítő sorozatunkban is Petőfi versekkel találkozhatnak.

A 2000 óta megrendezésre kerülő János Vitéz Napok rendezvényünk Petőfi nagyszerű elbeszélő költeménye köré szerveződik. Nyitó programjaként tekinthette meg színházkedvelő közönségünk a Szabadságharc, avagy Arany János és Petőfi Sándor barátságának a két éve című színpadi játékot, Brestyánszki Boros Rozália művét, Kálló Béla, Jászai Mari-díjas színművész és Tóth Péter Lóránt versvándor  előadásában. A színpadi játék főszereplői Arany és Petőfi, akik a szabadságharc két évében mélyítették el barátságukat. Az előadás a szabadságharc eseményeit, történelmi hőseit, a helyszíneket Arany és Petőfi kapcsolatán keresztül, az ő szemükkel figyelve, a kor szellemiségét megidézve, költészetükön és életükön átszűrve követte és jelenítette meg. Kálló Béla és Tóth Péter Lóránt varázslatában a 19. századi magyar mindennapok, a nagyjaink karakterei és mindennapi csatái emberközelivé, már-már tapinthatóvá váltak. Köszönjük a szép estét!

Szombaton folytatódtak programjaink. Reggel a  ráckevei Szent Domonkos katolikus temetőben megkoszorúztuk János vitéz sírját. A legenda szerint  Petőfi Sándor a János vitéz alakját élő személyről, a ráckevei Horváth N. Jánosról,  a jobbágyfiúból lett huszárkapitányról mintázta. Koszorút helyezett el Ráckeve Város Önkormányzata és az Ács Károly Művelődési Központ, valamint  a HorgolÁszok lelkes kis csapata, akik gyönyörű horgolt koszorúval rótták le kegyeletüket. A megemlékezésen a nagyszerű elbeszélő költeményből  hallhatunk részleteket a Ráckevei Ady Endre Gimnázium diákjainak előadásában, Pannon Vitézlő Oskola képviselőinek tisztelgése mellett. Főhajtással emlékeztünk meg Hevesvári Zoli bácsiról,ráckevei költőről, aki elmaradhatatlan volt a  korábbi megemlékezésekről. Lelkes támogatója volt a János vitéz legenda életben tartásának, a sír gondozását is faladatának érezte. Ma már nem tudja  róla szóló versét elszavalni, ő is megpihent.

A János Vitéz díszkúthoz tervezett koncertünket a borús idő miatt a  Keresztelő Szent János templomban hallgathatták meg az érdeklődők. Fekete Nándor orgonaművész  Európa legmodernebb szállítható koncertorgonáján adott ízelítőt „Világklasszisok” című lemezéről. A zenetörténet közismert remekműveit egy új megvilágításban, s hangszerelésben kínálta színes kikapcsolódást nyújtva a tisztelt hallgatóságnak.

János Vitéz Napunk programjai  a Vadkacsa Szabadstrandon folytatódtak. A Monarchia Zenekar Cifra Palota című mesekoncertjével várta a gyerekeket. Majd a Merre járt János Vitéz? című rajzpályázatunk értékelésére került sor. Eredményhirdetésünk alkalmával a jelenlévő kis alkotók bemutatták műveiket és átvették jutalmukat. Felhívásunkra 46 alkotás érkezett, 27 a Ráckevei Árpád Fejedelem Általános Iskolából, 19 a Szent Imre Katolikus Iskolából. A rajzok megtekinthetőek voltak színpad melletti kiállítóhelyünkön. Köszönjük szépen a gyerekek csodás rajzait és a felkészítő pedagógusok munkáját!                                            Ezt követően a Kárpát-medencei Öregtáncos Együttesek Szövetségének Gálaműsorát tekinthették meg nézőink. A szövetség célja a magyar népi kultúra hagyományainak őrzése és megismertetése az öregtáncosi generációk bevonásával. A műsor házigazdája a szövetség elnöke Kakuk Pál, a Magyar Állami Népi Együttes “Örökös” tagja volt. Konferált Kósa Dénes. Műsoruk közös verbuválással kezdődött, majd a Rőzse Néptáncegyüttes, az Alba Régia Senior Együttes, a  KISZÖV Senior Együttes,a Csepeli Öregtáncosok Egyesülete, a Botladozók Táncegyüttes és a Tápiómente Öreg Táncosok Együttese mutatkozott be színpadunkon. A Bara zenekar húzta a talpalávalót. Köszönjük, hogy vendégül láthattuk őket Ráckevén!

Boka Gábor képmutogató színházában újra élhettük Kukorica Jancsi történetét. Petőfi hőskölteményét harsány vásári játékkal idézte meg, magával ragadó humorú játékával  elvarázsolta a közönséget.

Ezt követően Buda Ádám énekmondó hangszerbemutatója következett. Különböző historikus és népzenei hangszerek kerültek bemutatásra, hallhattunk a hangszerek történetéről majd hangjukat is megismerhettük.

Az intézményünkben működő DanceFitness kis csapata is bemutatkozott rendezvényünkön  Bajai Andi vezetésével! Kicsik és nagyok önfeledten járták a táncot, mutatták be a jól begyakorolt koreográfiákat.

A HolddalaNap Zenekar neves muzsikusokból alakult. A világzenei formáció első nagylemeze  Dandala címmel 2014-ben jelent meg a Gryllus Kiadó gondozásában, és rövid időn belül számos szakmai elismerést, kiemelkedően pozitív fogadtatást tudhatott magának. Muzsikájuk rituális táncörvény. Táncolni is, elmélkedni is lehetett muzsikájukon.

A Ránki György Alapfokú Művészeti Iskola idén is ízelítőt adott éves munkájukból. Táncoltak és zenéltek, örömmel kísértük figyelemmel műsorukat. Az iskola tanárai legfőbb feladatuknak tekintik, hogy növendékeiket felkészítsék a művészetek befogadására, értésére, művelésére, s elősegítsék a tehetségesek szakirányú továbbtanulását. Sebők Szilvia igazgató asszony mutatta be a színpadra lépőket.

János vitéz napunk záró produkciója  Petőfi Sándor – Kacsóh Pongrác örökzöld daljátéka a János vitéz volt, a Sziget Színház előadásában.  A szeles, hideg idő ellenére is kitartott a közönség és egy gyönyörű előadás részese lehetett.

Egész nap kirakodó vásárral és népi játszótérrel vártuk a rendezvényünkre kilátogatókat. Kipróbálhatták ügyességüket a HorgolÁszok sátrában és kézműveseinkkel  is barkácsolhattak.

Köszönjük a RÁVÜSZ munkatársainak segítségét!

Az Ács Károly Művelődési Központ jövőre is vár minden kedves érdeklődőt János Vitéz Napján.

 Szabó Gertrúd

igazgató

ÁKMK