János Vitéz Nap 2024. május 25.

 Színes, változatos programokkal készültünk erre a napra, hiszen ebben az évben ünnepeljük Horváth Nepomuki János születésének 250. évfordulóját. Ráckeve Város Önkormányzata és kulturális intézményei ebből az alkalomból egész éves rendezvénysorozatot szerveznek tisztelegve emléke előtt.

Az Ács Károly Művelődési Központ is több programját az emlékévhez kapcsolja.  Márciusban vendégünk volt a Petőfi Irodalmi Múzeum tematikus busza. A Petőfi Sándor életművét új megközelítésben bemutató utazó tárlatot 224 diák tekintette meg, szerezve új ismereteket, élményeket.

Május 6-án virágot vittünk Horváth Nepomuki János sírjára (születésének napja nem ismert pontosan, 10-én keresztelték Ráckevén). Vereckei Zoltán polgármester úr néhány mondatban összefoglalta János Vitéz élettörténetét, majd az Őszidő Nyugdíjas Klub tagjaival együtt elhelyeztük az emlékezés virágait.

Május 24-én a PIM Mesemúzeum János vitéz (h)arcai című múzeumpedagógiai foglalkozásain vett részt 77 tanulója a városnak, szervezésünkben. A foglalkozások interaktív módon, izgalmas formai és vizuális megoldásokat alkalmazva hozták közelebb a gyerekek számára Petőfi Sándor klasszikusát.

János Vitéz Napunk már hagyományosan koszorúzással indul a Szent Domonkos katolikus temetőben. Minden évben koszorút helyezünk el a sírnál Ráckeve Város Önkormányzatával közösen. Ehhez a megemlékezéshez kapcsolódnak civil szervezetek is, az Őszidő Nyugdíjas Klub tagjai, akik a sír gondozásából is kiveszik részüket, a HorgolÁszok csapata koszorút készít erre az alkalomra. Idén is közösen emlékeztünk. Tiszteletét tette megemlékezésünkön Dr. Sárdi Péter államtitkár úr is.

Programjaink a Vadkacsa Szabadstrandon folytatódtak. Ismét vendégeink voltak a diósdi Történelmi Bajvívók, akiknek köszönhetően mindenki a lovagkorban érezhette magát. Ízelítőt adtak a lovagi tornák gyalogos párviadalaiból, az érdeklődők kipróbálhatták fegyvereiket, középkori játékaikat. Julika nénivel és Csilla nénivel egész délután lehetett barkácsolni a Babrálda sátrában, sokan éltek a lehetőséggel. Sok szép lovacska, hal, medúza készült segítségükkel. Játékra, önfeledt szórakozásra adtak lehetőséget a Népi játszótér játékai, körhintája. Kirakodó vásár is várta a kicsiket-nagyokat.

Színpadunkon az intézményünkben működő csoportok mutatkoztak be először. Láthattak DanceFitness bemutatót Bajai Andi vezetésével, majd Ottrok Vivien kis csapata adott ízelítőt zumba koreográfiáikból.

Kukorica Jancsi történetét több feldolgozásban is meghallgathattuk. Boka Gábor képmutogató színházában harsány vásári játékkal, magával ragadó humorral megjelenítve, A Bab Társulat óriás bábokkal, zenével, tánccal idézte fel János vitéz születésének (világra jöttének), életének hiteles históriáját és a Három kívánság mesét.

A Belvárosi Betyárok dalai jó hangulatot teremtettek. A gyerekeknek, családoknak muzsikáló és alkotó zenekar, amelyet Váray László dalszerző hívott életre, dalszövegeikkel a gyerekekhez szólnak, de közben a felnőtteknek is üzennek. Bemutatkozásuk jól sikerült, dalaik betyárosan jók voltak.

A Ránki György Alapfokú Művészeti Iskola diákjai és tanárai ismét megmutatták érdemes csatlakozni hozzájuk. Színvonalas táncos, zenés műsorukat sokan megtekintették.

János Vitéz Napunk záró produkciójaként – a Budapesti Operettszínház „Egy rózsaszál szebben beszél…” című összeállítását tekinthette meg az esőben is kitartó, lelkes közönség. A műsorban elhangzottak a János vitéz legismertebb dalai, híres operettrészletek a Csárdáskirálynő, a Mária Főhadnagy, Marica grófnő, Mágnás Miska operettekből. Közreműködtek: Bojtos Luca, Lévai Enikő, Lukács Anita, Dénes Viktor, György-Rózsa Sándor, Langer Soma, Vadász Zsolt énekesek és a színház zenészei és táncosai. A teljes műsor nem került bemutatásra a lecsapó zivatar miatt, de a csodálatos dalok, a művészek odaadó előadása, kitartása feledhetetlenné tette az estét.

Rendezvényünkön került sor Horváth Nepomuki János születésének 250. évfordulója alkalmából meghirdetett két alkotópályázat eredményhirdetésére. A HorgolÁszok rajzpályázatot hirdettek gyerekek számára Petőfi Sándor János vitéz című művéhez kapcsolódva. A csapat tagjai a beérkezett alkotásokból kiválasztottak nyolcat és elkészítették horgolt változatát. Minden alkotás bemutatásra került János vitéz Napunkon majd az Ács Károly Művelődési Központban.

Intézményünk „János Vitéz nyomában” címmel társasjáték pályázatot tett közzé. Felhívásunkra négy sikeres pályamű érkezett, melyek megtekinthetők voltak sátrunkban. Jutalmukat Szabó Gertrúd igazgató asszonytól vehették át a játék készítői.   

  1. Találd meg Iluskát!

            Az ÉSZC Kiskunlacházi Technikum és Szakképző Iskola 9.b osztályos tanulói: Fábián Kiara, Fekete Liliána, Adácsi Tímea, Berger Réka 

Felkészítő tanár: Emődi Krisztina  

  1. Te is lehetsz János vitéz

ÉSZC Kiskunlacházi Technikum és Szakképző Iskola 9.b osztályos tanulói: Adácsi Viktória, Hambalgó Viktória, Lévay Bianka, Őrsi Gabriella

 Felkészítő tanár: Emődi Krisztina 

  1. JÁNOS VITÉZ KÁRTYAJÁTÉK

Készítő: Soós András 11 éves

  1. János vitéz memóriajáték társas

Készítő: Juhász Edit

Ünnepi programunk a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával valósult meg. Köszönjük szépen!

Köszönjük a RÁVÜSZ munkatársainak segítségét, a színpadot díszítő virágokat Juhász Editnek, a csodás fotókat Jakab Gergelynek és az események megörökítését Cserna Bálintnak.

Jövőre is várunk minden kedves érdeklődőt János Vitéz Napunkon!

 

https://www.facebook.com/acskaroly.muvelodesikozpont/photos_albums

Szabó Gertrúd