Értékmentés – Megújult emlékművek az Ács Károly Művelődési Központ sikeres pályázatának köszönhetően

Az Ács Károly Művelődési Központ 2022-ben sikeresen vett részt a Nemzeti Kulturális Alap Petőfi 200 Ideiglenes Kollégium “Petőfi emlékezete” című pályázatán. A meghirdetett program keretében Petőfi és a hozzá kapcsolható szobrok, emlékhelyek felújítására, létrehozására lehetett pályázni. Az elnyert támogatásnak köszönhetően három emlékhely újult meg Ráckevén: Ács Károly szobra a gimnázium előtt, a “Mi János Vitézünk”, azaz Horváth Nepomuki János sírja és a Magyar Szabadságért emlékmű (1848-49-es emlékmű).

Elsőként a Ráckevei Ady Endre Gimnázium előtti Ács Károly szobor megtisztítására, helyreállítására került sor. Az emlékművet Lindner László szobrász művész készítette márványból, 1995. március 14-én avatták fel. Őt kértük fel a munka elvégzésére. Ács Károly születésének 200. évfordulójára ( 2023. július 14.) újra ragyogó fehér színben pompázó szobor kiegészült egy új emléktáblával, hogy az ide látogató turisták is tudják miért áll a gimnázium előtt. Köszönjük munkáját!
Az emléktábla szövege:

„Ács Károly,

műfordító,

Petőfi és Jókai barátja

A mai Ady Endre Gimnázium elődjének,

a ráckevei mezőgazdasági és ipariskolának

megálmodója és megalapítója.”

 

A munkálatok Horváth Nepomuki János sírjánál folytatódtak, akiről a legenda szerint Petőfi Sándor János Vitézt mintázta. 2021-ben 7 kőkeresztből kis sírkertet alakítattunk ki sírja körül. Idén a pályázati pénzből a sírköveket megtisztították, majd az általunk kiválasztott sorokat felvésték a keresztekre Petőfi  Sándor János vitézéből:

„Tüzesen süt le a nyári nap sugára Az ég tetejéről a juhászbojtárra”

„Utószor látlak én, szivem szép tavasza! Utószor szólt itten furulyám panasza”

“Én a te nevedet másnak keresztelem, Mától fogva neved János vitéz legyen.”

„Ki porából nőttél, árva kis virágszál, Légy hűséges társam vándorlásaimnál;”

„Vándorlok, vándorlok, a világ végeig, Míg kivánt halálom napja megérkezik.”

„Azt mondják, ahányszor egy csillag leszalad, A földön egy ember élete megszakad.”

„Mai napig János vitéz őkegyelme Szép Tündérországnak boldog fejedelme.”

Végül a gimnázium előtti Magyar Szabadságért emlékmű felújítására is sor került. Tisztítás, aranyozás, fényezés után új zászlórudakkal, zászlókkal egészült ki. Mostantól szebb, kulturáltabb, ezáltal méltóbb helyszínen emlékezhetünk az 1848-49-es forradalom és szabadságharc eseményeire és Petőfi Sándorra.

Köszönjük a Nemzeti Kulturális Alap támogatását

és a felújításban részt vevő szakemberek munkáját!

Szabó Gertrúd, igazgató,Ács Károly Művelődési Központ