Az Aradi Vértanúk Emléknapja 2024

Október 4-én, pénteken 11.00 órai kezdettel került sor az aradi vértanúk tiszteletére rendezett megemlékezésre Ráckeve Város Önkormányzata és az Ács Károly Művelődési Központ szervezésében. Azokra a bátor katonákra, honvédtisztekre emlékeztünk, akik életüket áldozták a magyar szabadságért, hazánk függetlenségéért. Büszkén vállalták harcukat egy jobb, egy tisztességesebb és szabadabb világért. Október 6-án a hajnali órákban Aradon végezték ki tizenhármukat. Magyarország első felelős miniszterelnökének, Batthyány Lajosnak az életét az esti órákban oltotta ki a gyilkos fegyver Budapesten. Halálukról koncepciós eljárást követően döntöttek, ahol a védelmüket is a vád látta el. Kivégzésük módja, igazságtalansága nemcsak itthon, de szerte Európában nagy felháborodást váltott ki.

Az emlékezők ünnepségünk elején Szabó Gertrúd előadásában Gyulai Pál: A hősök sírja című versét hallgathatták meg. Majd a Szózat eléneklése után Végné Üveges Ilona alpolgármester asszony mondott köszöntőt, aki az emlékező közöséghez szólva kiemelte: „október 6-a nemzeti gyásznap, amikor kellő tisztelettel emlékezünk nemzetünk bátor hőseire.”

Emlékbeszédében Solymosi József, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum Hadtörténelmi Leváltár főlevéltárosa a tizenötödik aradi vértanú Kazinczy Lajos pályafutását mutatta be részletesen. A nyelvújító Kazinczy Ferenc fia 1848 előtt a cs. kir. hadseregben szerzett tiszti rangot. 1848 őszén egyike volt a honvéd utászkar megszervezőinek, majd 1849 januárjától előbb dandár-, később hadosztályparancsnok volt a honvédseregben, végül 1849 júniusától egy önálló hadosztályt, majd hadtestet vezetett Északkelet-Magyarországon. A rokonszenves, fiatal honvédtiszt katonai pályájának felvázolása során arra is választ adott, hogy Kazinczy ezredesként miként került a hadbíróság elé és az aradi tizenhármak kivégzése után hogyan próbált meg védekezni. Kazinczy Lajos élete 1849. október 25-én ért véget, 29 évével ő vált a legfiatalabb aradi vértanúvá.

Solymosi József összegzését a Kákics Zenekar emlékkoncertje követte az aradi vértanúk hősies emlékére a magyar népzene dallamaival. Narrátorként közreműködött Kovács Krisztián Kiki néptáncpedagógus, aki szemléletesen közvetítette Baló Béni református lelkész visszaemlékezését Kacziány Géza lejegyzésében az aradi kivégzésekről, nagy hatást gyakorolva a hallgatóságra.

Ünnepségünk a Szózat eléneklésével zárult.

 

Szabó Gertrúd, igazgató, Ács Károly Művelődési Központ

További képek a megemlékezésről:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1042432607670388&type=3