Kis – Duna Vízi Fesztivál
Kis – Duna Vízi Fesztivál 2024. 08. 16-20.
Nyolcadik éve hoz felfrissülést a forró augusztusi napokba a Kis-Duna Vízi Fesztivál színes, változatos programjaival. Idén is lehetőség volt a kulturális töltekezésre, kikapcsolódásra a rendezvényeink résztvevőinek. Kínálatunkban minden művészeti ág szerepet kapott: tánc, zene, képzőművészet, színház egyaránt jelen volt.
Fesztiválunk a Békés Megyei Népművészeti Egyesület és a Békés Megye Népművészetéért Alapítvány „Az ecsettől a mennyezetig – festett templomkazetták bútorfestők feldolgozásában” című vándorkiállításának megnyitójával indult. A kiállítás anyagát Áment Éva népi iparművész és tanítványai készítették. A csoport elsődleges célja, hogy azt a felbecsülhetetlen kincset, amit az elmúlt korok festőasztalosai az utókornak hagytak, amennyire csak lehet, átmenekítsék a jövő kor számára. Szabó Gertrúd igazgató asszony köszöntője után a tárlatot nagytiszteletű Kálmán Béla lelkész úr nyitotta meg. Bakóczi-Szűcs Imre előadásában zsoltárokat hallhattunk. A kiállítás megtekinthető 2024. szeptember 20-ig, nyitvatartási időben. Este hagyományos néptánc gálánkra került sor. Műsorunk fellépői: a halászteleki Garabonciás Néptáncegyüttes, a szigetszentmiklósi Napraforgók Néptáncegyüttes, a Bokréta, a Kéve, a Rőzse Néptáncegyüttes táncosai voltak, akiket a csodálatos Bara Zenekar kísért. Elsőként a ráckevei Kéve Néptáncegyüttesnek húzták a talpalávalót, hortobágyi és kalotaszegi táncokat láthattunk előadásukban. Újra színpadunkon köszönthettük a szigetszentmiklósi Szigeti Napraforgók Néptáncegyüttes táncosait, akik felcsíki és magyarbődi táncokat mutattak be. Őket a Bokréta és a Kis-Bokréta Gyermek Néptáncegyüttes követte a műsorban, mezőföldi táncokkal és hajlikázóval készültek. Gála műsorunk másik vendég fellépője a halászteleki Garabonciás Néptáncegyüttes volt. Két autentikus folklór számot mutattak be, melyet Kulcsár Luca és Győri Sipos Gergő készített, „Szép Sárközben” és „Boldog az a legény” címmel. Az idén 10 éves fennállását ünneplő ráckevei Rőzse Néptáncegyüttes a Bokréta Gyermek Néptáncegyüttessel kiegészülve csíki táncokat adott elő. Gála műsorunk végén minden jelenlévő együttesvezetőt, koreográfust színpadra szólítva: Kulcsár Luca, Győri Sipos Gergő, Dr. Kecskeméti Éva, Hidvégi Éva, Hetényi – Kulcsár Klára, Kakuk Pál – köszöntük meg munkájukat.
A népzene, a néptánc szerelmesei újra gyönyörködhettek a Magyar Állami Népi Együttes műsorában, a ” Nagyvárosi vándorok” című előadást tekinthették meg fesztiválunk második napján. A különböző táncok vibráló ritmusai és a kirobbanó energiájú cigányzene összefonódása által a produkció egyfajta kulturális barangolás a városi pezsgés, és a hagyományos vidéki élet között, bepillantást nyerve ezzel a cigányzenészek sokszínű repertoárjába. A közönség egyszerre érezhette magát hazánk nagyvárosaiban, egy vidéki étteremben, erdélyi faluban, balkáni táncmulatságon vagy akár egy amerikai jazz klubban. Gyönyörködhettünk Radics Ferenc és zenésztársai feledhetetlen játékában és Kubinyi Júlia és Hetényi Milán énekében is.
A gyerekek számára két különleges előadást hívtuk el fesztiválunkra. Danny Bain – Kodzsugukila, a boszorkány című meséjével szórakoztatta a közönséget. Az amerikai zenész, zeneszerző, mesélő és előadó 2010-ben érkezett Magyarországra, azóta számos gyerekelőadása született, melyekkel bejárta már az országot nagy sikert aratva. Különleges hangszereket megszólaltatva Afrikába repítette a nézőket, Kalili és Szandzsi történetét ismerhettük meg.
A Vass Sándor Gergely Kamarabalett – Andersen: Pöttöm Panna című TáncMeséjével mutatkozott be nálunk. A táncmesében egy kíváncsi kislány indul el megismerni a világot és izgalmas kalandok során számos különös lényt ismer meg. Kifejező játékuk által mi is a történet részeseinek érezhettük magunkat, nagyon jó hangulatú előadást láthattunk.
Babrálda is várta a gyerekeket. Csilla nénivel és Julika nénivel sokan barkácsoltak. Ötletes és kedves alkotások születtek: lámpások, legyezők, díszek, halacskák és még sok kis boszorkány is.
Színházi előadásunkra nagyon nagy volt az érdeklődés. A Hangjegy Színház komédiájára már elővételben elfogytak a jegyek. A „Szeretőből egy is sok” című darab nem is okozott csalódást. Gregor Bernadett, Trokán Anna, Baronits Gábor, Barabás Kiss Zoltán, Beleznay Endre, Suhajda Dániel játékán nagyon jól szórakozott a közönség. Az időjárás is kegyes volt hozzánk, a vihar megvárta az előadás végét, a közönség hazaérkezését.
Az időjárás lehetővé tette a közönség által nagyon kedvelt programjaink megvalósítását a vízparton. Az érdeklődők meghallgathatták az Angyali-sziget déli csücskénél zajló Csónakos koncertet, melynek fellépői a Nehéz Fiúk Tuba Kvartett és a Fröccs Trió volt. Köszönjük a csónakból hallgatható különleges program kapcsolódását rendezvényünkhöz.
A nézők folyamatosan érkeztek a sétányra, várva a lampionos csónakfelvonulás résztvevőit. 30 nevező és legalább 150 vízi jármű volt részese a hangulatos felvonulásnak. A Jahoda Ernő vezette zsüri döntése alapján a következő eredménnyel zárult a verseny:
- Hórusz szeme – Egyiptom
- Vikingek Valhalla és a Fekete gyöngy
III. REpont és a Rendőrség
Különdíjasok: Mia habparty, Gerald Durrell, Kontinentális nyár 2024
Dicséretben részesült: Vándor, Lacházi Sárkányok, BKV előre, Bob király
Köszönjük munkájukat!
Köszönjük szépen a lampionos felvonulás támogatóinak segítségét!
A rendezvény támogatói: Balabán hajó, Becsei Vendéglő, Cadran Pizzéria Pub, Csónakos Caffé, Csöni Kávézó, Erdős Pincészet, Gasztro Bisztró, Göcze termékek, Horgásztanya Vendéglő, Korax Lovasklub, Romantika Cukrászda, Sutyi és Satyi Étterem és Pizzéria Folytatásként kiváló élő zenében, fergeteges mulatságban volt részünk. Partizene, tánczene, könnyű jazz, swing, nosztalgia dalok, mindez a Party Maffia zenekar előadásában. Fantasztikus volt.
Az Államalapítás és Szent István Király Napján a városi ünnepség a Szent István téren került megrendezésre. Szabó Gertrúd igazgató asszony Sértő Kálmán: Magyar imádság a pusztán című versét szavalta el ünnepségünk elején. A Himnusz eléneklése után Vereckei Zoltán polgármester köszöntötte az ünneplőket. Majd Dr. Négyesi Lajos ezredes úr gondolatait hallgathattuk meg az ünnephez, Szent Istvánhoz kapcsolódóan. Az ünnepi műsorban Mészáros Tamás énekes, színművész működött közre. Saját szerzeményét, Hazám címmel is elénekelte ünnepi összeállításában. Ünnepségünk felemelő pillanata volt az új kenyér megáldása, szentelése. Örömünkre újra három felekezet képviselője, Kallós Péter plébános, püspöki biztos, Kálmán Béla református lelkipásztor és Metodil atya a szerb ortodox egyház megbízott apátja szentelte és áldotta meg az új kenyeret, melyet a Taligás család készített a Hajómalomban megőrölt lisztből. Ünnepségünk a Szózat eléneklésével zárult.
Szent István Napi esti koncertünk fellépője a Szabó Balázs Bandája volt. Szabó Balázs dalszerző-énekes, zenész, valamint bábszínész és mesemondó 2009-ben, a Suhancos zenekarból való távozása után valósította meg nagy álmát és alapította meg saját formációját a Szabó Balázs Bandáját. A Fonogram-díjas Banda az elmúlt években az ország egyik legnépszerűbb zenekarává érett, ráadásul úgy, hogy a magyar népzenéből táplálkozó, sanzonos világból, popos, rockos, funkos elemekkel és kamarazenei ízesítéssel egy teljesen egyedi, határbontó és műfajépítő megszólalással érte el mindezt. Munkásságukban hangsúlyos a vers megzenésítések hagyománya, a saját szerzemények mellett szenteltek egy-egy nagylemezt Pilinszky János és Radnóti Miklós verseiből szőtt daloknak, de más költőket (Grecsó Krisztián, Szemlér Ferenc) is megzenésítettek már. A szemerkélő esőben is kitartó közönség egy csodálatos koncert részese lett a Kis-Duna Vízi Fesztivál záró eseményeként.
Köszönöm kedves közönségünk egész heti megtisztelő figyelmét! Minden közreműködőnek és segítőnek köszönöm áldozatos munkáját!
Az eseményről képeket megtekinthetik a fesztivál facebook oldalán: https://www.facebook.com/kisdunavizifeszt/
Szabó Gertúd
igazgató