Nemzeti Összetartozás Napja Ráckevén

 

  1. június 4-én írták alá a Párizs melletti Versailles Nagy Trianon-kastélyában az első világháborút lezáró békediktátumot, amely Magyarországtól elvette területe kétharmadát (283 ezer négyzetkilométer helyett 93 ezer), lakossága több mint felét (18,2 millió fő helyett 7,6).

Június 4. nemzeti emléknap Magyarországon: „a több állam fennhatósága alá vetett magyarság minden tagja és közössége része az egységes magyar nemzetnek, melynek államhatárok feletti összetartozása valóság, s egyúttal a magyarok személyes és közösségi önazonosságának meghatározó eleme”.

Városunkban az Összetartozás Parkjában elhelyezett emlékkőnél évről évre rövid műsorral és koszorúzással emlékezünk az immár több, mint száz éve történt, de máig fájó történelmi eseményre.

Szabó Gertrúd az Ács Károly Művelődési Központ intézményvezetője szavalatával kezdődött megemlékezésünk, Szász István Tas – SÍRÓ KERESZT című versét hallhatuk előadásában. Majd a vendégek köszöntése után felcsendült a Himnusz.  Vereckei Zoltán polgármester úr rövid beszéde után M. Kiss Sándor Széchenyi-díjas történész úr megemlékező beszédét kísérhettük figyelemmel.  Lélekemelő műsorral, méltón emlékezett meg a 104 éve történt eseményekről Soós András és Zenekara. Az „Együtt a Kárpát medencében” címet viselő zenés, irodalmi összeállítás Hetényi Milán, Soós András, Soósné Hegedűs Luca tolmácsolásában hangzott el.

A megemlékezés koszorúzással folytatódott. Koszorút helyeztek el az Összetartozás Emlékkőnél: a Ráckevei Keresztelő Szent János Plébánia és Szent Imre Katolikus Általános Iskola, Ráckeve Város Önkormányzata és Intézményei, a Tankerület Iskolái: Ráckevei Ady Endre Gimnázium, Ráckevei Árpád Fejedelem Általános Iskola, Ránki György Alapfokú Művészeti Iskola, Ráckeve Fidesz, KDNP Ráckevei Szervezete, Őszidő Nyugdíjas Klub.

A koszorúzásban közreműködtek: a 1040-es számú Arany János cserkészcsapat tagjai. Köszönjük munkájukat!

Ünnepségünk végén imát mondott nagytiszteletű Kálmán Béla református lelkész úr és Kallós Péter püspöki biztos, plébános úr. Imádkoztak a magyar nemzetért, a magyar nemzet fennmaradásáért.

Szózattal zártuk megemlékezésünket.

Ötödször lobbant fel a láng. Idén Vereckei Zoltán polgármester úr és Csébi-Pogányné Nagy Margit az 1040-es számú Arany János Cserkészcsapat vezetője gyújtotta meg Összetartozásunk Tüzét, kapcsolódva az országos kezdeményezéshez, közösen hirdetve nemzetünk összetartozását.

Az Összetartozásunk tüze rendezvény ötletgazdája és szervezője a Kárpátaljai Magyar Cserkészszövetség, társszervezője a Magyar Cserkészszövetségek Fóruma és tagszervezetei, vagyis a világban működő magyar cserkészszövetségek. A négy éve indult kezdeményezés immár összmagyar hagyománnyá vált. Mivel sajnos nem ért véget az Ukrajnában dúló háború, így annak mielőbbi befejezéséért ezek a lángok idén is a Béke Tüzei is voltak.

Közreműködtek: Kakuk Pál a Magyar Állami Népi Együttes örökös tagja, és a Bokréta Gyermek Néptáncegyüttes táncosai.

Köszönjük a résztvevőknek, hogy megtisztelték jelenlétükkel rendezvényünket és együtt emlékeztünk a Nemzeti Összetartozás Napján!

 

Szász István Tas – SÍRÓ KERESZT

 

Két ország közt állok

útszéli kereszt,

elhullott rólam

bádogeresz,

lecsorog arcomon

esőcsepp könny,

nincsen gyolcslepedő

a köldökömön.

Vackorfák állottak

valaha itt,

vándor térdepelt

ha útja erre vitt,

kalapja levéve

az ócska avitt,

lelkében élő volt

még az a hit,

mely összefogta

a hét határt,

megállított itt

gyalogost, batárt.

Aztán elfogyott

mint kulacsból bor,

már nem állott meg itt

senki kóbor,

s húztak a fák közé

szögesdrót határt,

tilalomfa várt itt

gyalogost s batárt.