Kis Duna Vízi Fesztivál 2023
Kis – Duna Vízi Fesztivál 2023. augusztus 17-20.
Idén 7. alkalommal került megrendezésre a Kis – Duna Vízi Fesztivál augusztus 17-től 20-ig.
A rendezvény szervezésekor a vidám, családias hangulat megteremtése mellett az értékes produkciók kiválasztása, bemutatása, minél több művészeti ág megjelenítése a célunk. Emellett igyekszünk egy téma köré csoportosítani a programokat. Ebben az évben a család került a középpontba. Ehhez kapcsolódott két felhívásunk is. “Ráckevei menyasszony” című kiállításunkhoz, olyan tárgyakat vártunk, melyek a ráckevei esküvői szokásokhoz köthetők: viseleteket (ruhát, cipőt, fátylat), fényképeket, meghívókat. Szándékunk az volt, hogy a közösségi emlékezet részévé tegyük a fiókokban, szekrényekben rejlő kincseket. Kérésünkre sok tárgy érkezett. Volt aki egy pár kesztyűt hozott, volt aki az édesanyja menyasszonyruháját, nagymamája menyecskeruháját, cipőjét. A sok kisebb – nagyobb “ereklye” otthonra talált nálunk. Egy kerek egészet alkotva egy közösség, egy város lenyomatai. Tárlatunk egy tablója a menyasszonyi ruhák készítőit mutatja be. Erős Antalné (Mertl Mária) kezei közül kerültek ki az “alszögi” lányok ruhái az 1930-40-50-es években. Több, mint egy tucat lányt tanított meg a szabás-varrás mesterségére. Legnevesebb tanítványa Viski Józsefné (Taligás Mária) “Manci néni”, aki legalább 50 menyasszony ruhát varrt. A kiállítás megnyitójára fesztiválunk első napján került sor. Szabó Gertrúd igazgató asszony üdvözölte a megjelenteket. Majd megköszönte minden kedves “ráckevei menyasszonynak”, vőlegénynek, hogy rendelkezésünkre bocsátotta ruháját, kiegészítőjét, fotóját – családja emlékeit, lehetővé téve a tárlat megvalósulását. Menyasszony. A legtöbb nő vagy volt, vagy lesz, vagy álmodik arról, hogy egyszer egy nap, A Nagy Nap róla szóljon. A bemutatott tárgyak a ráckevei “Nagy Napokról”, régi frigyekről, emberekről, családokról mesélnek. Jáki Réka, a Ráckevei Árpád Múzeum igazgatója méltatta a kiállítást, beszélt a menyasszonyi ruhák történetéről, az esküvőhöz kapcsolódó néphagyományokról. Majd Kakuk Pál a Magyar Állami Népi Együttes Örökös Tagja előadásában vőfély dalokat hallgathattunk meg. A megnyitó résztvevői hagyományos lakodalmas süteményeket is kóstolhattak. Majd a kiállított esküvői képeket nézegetve örömmel fedezték fel ismerőseiket, barátaikat. Ezt a csodálatos anyagot szeretnénk, ha minél többen megtekinthetnék. Ezért átköltöztetjük a Keve Galériába, ahol nyitvatartási időben szeptember 1-től október 1-ig látható. Utána a kölcsön kapott tárgyakat visszaszolgáltatjuk tulajdonosaiknak nagy-nagy köszönettel.
Másik felhívásunkban fotópályázatot hirdettünk “Generációk” címmel. A férfi és az asszony házasságkötésükkel életre szóló közösséget vállal egymással, hogy magukat áldozatra adva, a Jóisten akaratának engedelmeskedve családot alapítsanak, új életeknek legyenek teremtői, amikor gyermeket vállalnak. Családokról, különböző korosztályokról vártunk képeket. Kaptunk frissen készült alkotásokat és fiókban, albumban őrzött, a különböző generációkat megjelenítő családi fotókat is. Köszönjük szépen kapcsolódásukat pályázatunkhoz: Baracskai Ádámnak, Hruskó Orsolyának, Kovács – Bajai Andreának, Vincze Sándornak, a Kulcsár családnak, a Mondrák családnak, a Váradi családnak. A kiállított fotókat színháztermünkben tekinthették meg az érdeklődők.
A gyerekeket két meseelőadásra vártuk. Színpadunkon köszönthettük Fabók Mancsi Bábszínházát, aki idén ” A székely menyecske meg az ördög” című mesét hozta el fesztiválunkra. Előadásai szinte minden esetben a magyar népmesék, népballadák és népénekek vagy klasszikus magyar irodalmunk forrásaiból táplálkoznak. Hisz abban, hogy e régmúltban gyökerező hagyatékok üzenete, tudása és humora a mai kor embere számára is megélhető, lélekemelő élménnyé válhat. Feledhetetlen előadásban volt részünk. Az eső elől színpadra mentett közönség karnyújtásnyi közelségből élvezhette Fabók Mancsi játékát. A Magyar Népmese Színház előadásában a Világszép nádszál kisasszony című mesét tekinthették meg, akik a magyar népmesékben rejlő filozófiai, erkölcsi és etikai útmutatások terjesztése mellett kötelezték el magukat. A bátrak színpadra is léphettek, bekapcsolódhattak a mesélésbe.
Az ügyes kezűek a Babrálda sátrában Julika nénivel és Csilla nénivel lámpásokat készíthettek, rajzolhattak az előadások után.
A felnőttek sem maradtak színházi élmény nélkül. Nagy érdeklődés előzte meg a “Válótársas” című produkciót. Minden jegy elkelt elővételben. S miben volt része a közönségnek? Egy könnyed párkapcsolat-gazdagító fergeteges estben; tippek-trükkök, humor, nevetés Pokorny Lia és Ötvös András parádés játékával, valamint Gönczi Dorka és Varga Zsolt, a Válótársas társasjáték mediátorainak instrukcióival!
Hagyományos néptánc gálánk fesztiválunk második napján került megrendezésre. Estünk fellépőit a csodálatos Bara Zenekar kísérte. A 2000 februárjában alakult zenekar küldetése a gondosan értelmezett kárpát-medencei népzenei kincs igényes újraformálása, annak közönség-orientált továbbítása a mindenkori hallgatóságuk számára. Szeretettel. Elsőként a ráckevei Kéve Néptáncegyüttesnek húzták a talpalávalót, Kraszna menti táncokat, majd kalotaszegi táncokat láthattunk előadásukban. A hamarosan megalakulásának 40. évfordulóját ünneplő együttes 1983-ban alakult. Sikerei évről évre szaporodnak. Az évek alatt Európa számos országában jártak. 2019-ben Thaiföldön, 2022-ben Cipruson, idén Lengyelországban öregbítették Ráckeve jó hírét. A ráckevei Rőzse Néptáncegyüttes követte őket a színpadon. 2014-ben alakult együttes tagjai teljesen kezdőként léptek a néptáncosok világába. 2018-ban kiérdemelték Ráckeve Város Közművelődési díját. Bukovinai táncokat mutattak be. Vendégként köszönthettük a tököli Szárny – Nyitogató Alapfokú Művészeti Iskola Néptánc műhelyének csoportjait. Az iskola növendékei az elmúlt évek során helyi és országos fesztiválokon és versenyeken mutatták be tudásukat. Fontosnak tartják Tököl város híres dél – szláv hagyományai mellett a magyar néptánc ápolását. A magyar nyelvterület különböző táncait több korcsoportban sajátítják el, a számukra készült koreográfiákkal. Az elmúlt esztendőben az Örökség Nemzeti Gyermek és Ifjúsági Népművészeti Egyesület rendezésében Tatabányán a Kis – Koszorú “Kiemelt arany” minősítést, a Koszorú csoport “Arany” minősítést kapott. Idén júliusban ők képviselték Magyarországot Marokkóban, nemzetközi gyermek fesztiválon. Vezetőjük és felkészítő tanáruk: Busch Ildikó és Kakuk Pál koreográfus. Támogatóik: Tököl város és Tököl Népművészetéért Egyesület. Mezőségi táncokat, rábaközi táncokat és szilágysági táncokat hoztak fesztiválunkra. Őket a ráckevei Bokréta Gyermek Néptáncegyüttes követte a színpadon. Az együttes kiemelkedő tevékenységét 2020-ban Ráckeve Város Művészeti Díjjal ismerte el. 2022-ben az Örökség Nemzeti Gyermek és Ifjúsági Népművészeti Egyesület Közép – Magyarországi régiójának találkozóján, ARANY minősítést szereztek. Moldvai és cigándi táncokkal szórakoztatták közönségünket. Koczka Andrea népdalénekes két dalcsokorral készült gálánkra. Elsőként moldvai dallamok szólaltak meg előadásában. Második dalcsokrában mezőségi kontyoló és lakodalmas dalok szerepeltek. A népzene, a néptánc szerelmesei egy felhőtlen esten szórakozhattak, családias hangulatban.
Fesztiválunk harmadik napján leköltöztünk a Duna partra. Az időjárás lehetővé tette a közönség által nagyon kedvelt programjaink megvalósítását. Elsőként a Sup-osok felvonulására került sor. Több mint húszan szelték deszkájukon a vizet, kerülték meg a Senki – szigetet. A nézők folyamatosan érkeztek a sétányra, várva a lampionos csónakfelvonulás résztvevőit. 31 nevező és legalább 100 vízi jármű volt részese a hangulatos felvonulásnak. A zsüri döntése alapján a következő eredménnyel zárult a verseny:
- Harci szekér
- Stégbarkasz
III. Kerti party
Különdíjasok: Flintstone család, A nagy Tiffany lámpa, A rút kiskacsa
Dicséretben részesült: Csimbum Cirkusz, Anyósülés, Vackor az első bében, Fekete szakáll, Kalóz tündérországban, Miri apa taxija- A Trabant
További nevezők: Angyalok az Angyali szigetről, Zöld Biciklisek, Mélytengeri Család, Gézengúz, Anita – Zoli – Jenő, Hydra 465, Érces hajó, Rally, Mano, Napos Csirke és Katica, Matrózok, Simon Hunor, Schmidt család, Farkasok-fehér cápa, Süni, Zöldi Zoltán, Klarnik lampion, Flower Power
Köszönjük munkájukat!
Köszönjük szépen a lampionos felvonulás támogatóinak segítségét!
A rendezvény támogatói: Aphrodite Hotel Zalakaros, Becsei Vendéglő, Cadran Pizzéria Pub, Erdős Pincészet, Gőcze termékek, Horgásztanya Vendéglő, Ráckevei Duna Baráti Kör, Romantika Cukrászda, Sutyi és Satyi Étterem és Pizzéria, Tátrai Vanda – János vitéz meseút, Tűztorony
Az este Bravo Johnny Zenekar jóvoltából fergeteges utcabállal zárult.
Az Államalapítás és Szent István Király Napján a városi ünnepség a Szent István téren került megrendezésre. Szabó Gertrúd igazgató asszony Szent István király imáját szavalta el. A Himnusz eléneklése után Vereckei Zoltán polgármester köszöntötte az ünneplőket. Majd C. Tóth Norbert, az Árpád Múzeum történésze mondta el az ünnephez kapcsolódó gondolatait. Az ünnepi műsorban Banai Sára és Krum Enikő énekművészek működtek közre Asztalos Rita kíséretével. Kallós Péter plébános, püspöki biztos és Kálmán Béla református lelkipásztor szentelte és áldotta meg az új kenyeret, melyet a Taligás család készített a Hajómalomban megőrölt lisztből. Ünnepségünk a Szózat eléneklésével zárult.
Szent István ünnepén idén a Kávészünet Zenekar adott ünnepi koncertet szabadtéri színpadunkon. A Kávészünet fellépésein a legismertebb klasszikus és kortárs költők művei, valamint versátiratok szólalnak meg modern, dinamikus hangzással. A zenekar hitvallása: “A vers többre hivatott mintsem, hogy porosodó könyvek mélyén lapuljon. Ott lehet a vonaton, a rendelők túlzsúfolt várótermeiben, a semmittevés estéiben vagy egy lázadó fiatal eszméiben. Mindegy, hogy olvassuk vagy hallgatjuk őket. Okkal élnek köztünk, mert dolgunk van velük. Úgy szólnak hozzánk, ahogy mi emberek egymáshoz nem tudunk. Ezért foglalkozik a Kávészünet versekkel, mert hatni szeretne a mai kor emberére. Abban a korban, ahol talán a legnagyobb szükség van az effajta táplálékra.
Örömünkre nagyon sok fiatal jött el a koncertre, ismerkedett a költészettel a lehető legjobb formájában.
Magam és munkatársaim nevében köszönöm kedves közönségünk egész heti megtisztelő figyelmét! Minden közreműködőnek és segítőnek köszönöm áldozatos munkáját!
Szabó Gertrúd
További képek: https://www.facebook.com/kisdunavizifeszt/
Videók: https://www.youtube.com/channel/UCbeYvbHG64S9_TLAKll6w2g