Ács Károly Emléknap
Ács Károly Emléknap
Az Árpád Múzeum és az Ács Károly Művelődési Központ szervezésében került megrendezésre az Ács Károly Emléknap Ács Károly születésének 200. évfordulóján, 2023. július 14-én.
Az emléknap megemlékezéssel indult a költő, nyelvész, népköltészet-kutató, országgyűlési képviselő sírjánál a ráckevei régi református temetőben. Szabó Gertrúd az Ács Károly Művelődési Központ igazgatónője köszöntötte a jelenlévőket. Nagytiszteletű Kálmán Béla lelkész úr imájában megköszönte a 200 éve született Ács Károly életét, aki a neki adott talentumával szolgálni akart és tudott is nemzetünk javára. Megköszönte, hogy számára is drága volt nemzetünk szabadsága, kiteljesedő élete, függetlensége. Szívügye volt a kultúra, az oktatás, a nevelés. Majd áldást kért az intézményekre, melyeket neki köszönhetünk és nevüket viselik, a városra, az itt élőkre. “Az emlékezés hadd legyen az a múltból például vett tanulás és így a jelenben és jövőben hasznosuló áldás”.
Az emlékezés koszorúit, virágait Ráckeve Város Önkormányzata, a Ráckevei Református Egyházközség, az Ács Károly Művelődési Központ és a Kiskunlacházi emlékezők helyezték el.
Az Emléknap programjai az Ács Károly Művelődési Központ színháztermében folytatódtak.
“Mindnyájan sokat nem tehetünk, de annyit igen, mennyit tehetségünk enged. A munkatér tágas; az emelendő épület nagymérvű; az erős és gyenge munkás egyformán föltalálja szakmáját. Egyikünk a fontosb, másikunk a csekélyebb ágban lehet hasznos; csak törekedjék mindenki hangyaszorgalommal működni ott, hová magát leginkább hivatva érzi. Tehát minden magyar embernek jutott e pályán szerep, aki tervezni, részleteket dolgozni, követ, téglát hordani nem bír, vigyen homokszemet s ihletett lélekkel tegye föl az áldozat oltárára, – ajándéka, munkája, bármi csekély nyomatékú legyen is különben a nemzet nemtője s embertársaitól kedvesen fogadott leend.”
Ács Károly 1857-ben Jókai Mórhoz írt irodalmi leveléből idézve üdvözölte a megjelenteket Szabó Gertrúd. Majd Vereckei Zoltán Ráckeve város polgármestere köszöntötte az ünneplő közönséget.
Ki is volt Ács Károly? Fogalmazódott meg bennünk a kérdés az évforduló kapcsán újra. Miért érdemes napjainkban róla beszélni? Miért lehetünk büszkék rá?
Két kiváló történész adott választ kérdéseinkre.
Elsőként Székelyné Kőrösi Ilona kecskeméti történész, etnográfus előadását hallgathattuk meg “Ács Károly, a márciusi ifjak kortársa” címmel. A korabeli képekkel és levelekkel gazdagon illusztrált prezentációból kiderült, hogy milyen volt a korabeli Kecskemét Ács Károly, Jókai diákévei alatt. Sokat megtudhattunk kapcsolataikról, baráti körükről, Petőfivel közösen kiadandó verses kötetről. “Az ismert (?)Ács Károly és családja élete” címmel C. Tóth Norbert, az Árpád Múzeum történésze nyújtott betekintést Ács Károly és családja történetébe. Alapos részletességgel ismertette kutatásai eredményeit, melyet az “Ács Károly emlékezete” című kiadványban foglalt össze, a ráckevei Múzeumi Füzetek legújabb köteteként.
Hetényi Milán, a Magyar Állami Népi Együttes énekese alapos kutatást végzett annak érdekében, hogy előadásában korhű dallamok szólaljanak meg emléknapunkon. Ács Károly román balladafordításaiból adott ízelítőt.
Ünnepségünk folytatásaként faültetésre került sor udvarunkon. Mi lenne szebb és méltóbb Ács Károly emlékéhez, mint az, ha életet ültetünk tiszteletére! Hiszen a fa: élet. Szimbóluma az emberi sorsnak. Valljuk Nemes Nagy Ágnessel: „meg kell tanulni itt a fák / kimondhatatlan tetteit”. Szabó Gertrúd szavalata után Molnár László, az Ady Endre Gimnázium – az Ács Károly által megálmodott, megalapított ráckevei mezőgazdasági és ipariskola utódintézménye – vezetője osztotta meg gondolatait. “Minden elvetett jó mag megteremti a maga jó gyümölcsét” hallhattuk többek közt. Majd sor került az “új élet”, a körtefa ültetésére Vereckei Zoltán polgármester úr, Papp László alpolgármester úr és Molnár László igazgató úr közreműködésével.
A költő, műfordító érdeminek szerettünk volna adózni egy könyvmegálló létrehozásával is. Sok ötletelés, tervezés és munka után ünnepnapunkon átadásra került a felújított telefonfülkéből kialakított könyvmegálló . Célunk az elhelyezett könyvekkel az olvasás szeretetére buzdítani az itt megfordulókat. Az elvitt könyveket elolvasás után vissza lehet hozni, esetleg más könyveket felajánlani helyettük.
Az elültetett fánkat és az átadott könyvmegállót ajánljuk a közösség, az utókor kegyeletébe, gondoskodjunk, gondoskodjanak ápolásukról! Vigyázzunk rájuk!
Programsorozatunk folytatódott színháztermünkben az Ács Károly emlékezete című kötet bemutatójával. A könyvet Balogh Mihály tanár, könyvtáros helytörténész méltatta.
Végül Jáki Réka az Árpád Múzeum igazgatója köszönte meg a kötet szerkesztőjének, írójának C. Tóth Norbertnek és munkatársainak, hogy új kötettel gyarapodott Ráckeve helytörténete és az Ács Károly Művelődési Központ igazgatójának és kollektívájának a kiváló szervezést és együttműködést, valamint a Kiskunlacházáról érkezett vendégeknek az érdeklődést, hiszen Ács Károly a Kiskunlacházához tartozó Bankházán született.
Emléknapunk zárásaként egy kötetlen beszélgetésre és fogadásra került sor.
Mindenkinek köszönjük, aki jelenlétével megtisztelte rendezvényünket és együtt emlékezett velünk Ács Károlyra!
Nagyon készültünk erre a napra. Pályázatot írtunk,mely segítségével megújult a gimnázium előtti Ács Károly szobor- köszönjük Lindner László munkáját, felkerestük a Református Lelkészi Hivatalt megkerestük Ács Károly és családja anyakönyvi bejegyzéseit, Ács Károly emlékkönyvet nyitottunk facebook oldalunkon, jártunk a bankházi Ács Károly tanyán – köszönjük Ivanics Istvánné, Zsófi néni közreműködését, megújult az református öreg temetőben a családi sírbolt – köszönjük a RAVÜSZ vezetőjének és munkatársai gondos munkáját, összegyűjtöttük az Ács Károlyról megjelent írásokat, melyből kiállítást tekinthetnek meg az aulában, fát vásároltunk, virágot ültettünk, táblát készítettünk, átalakítattuk a telefonfülkét könyvmegállóvá, folyamatos kapcsolatban voltunk az Árpád Múzeum munkatársaival, hogy az emléknap sikeresen megvalósulhasson. Köszönjük szépen Szále Jánosné, Marikának, hogy rendelkezésünkre bocsátotta csodás bútorait, képeit “irodalmi szalonná” alakult jóvoltából színháztermünk. Köszönjük Sári László, Borbély László és Kókai Mihály munkáját a könyvmegálló létrehozásában, Nagy Sándornak az emlékfa tábláját tartó oszlop elkészítését, Jakab Gergőnek a csodás fotókat, Cserna Gábornak az események megörökítését. Mindenkinek köszönjük a segítségét!
Szabó Gertrúd