KeveFeszt 24

Immár negyedik alkalommal került megrendezésre a KeveFeszt – az Országos Nemzetiségi Kulturális Fesztivál és Gasztronómiai Nap Ráckevén, melynek  fővédnöke Soltész Miklós Egyházi és Nemzetiségi Kapcsolatokért Felelős Államtitkár.  A rendezvény lényege: nemzetiségek együtt, egy rendezvény keretein belül ismerhetik meg egymást és mutathatják meg értékeiket a látogatóknak. Személyes élményeken keresztül tapasztalhatjuk meg, milyen értékei vannak mindannak, hogy a többségi kultúrán belül egy kis közösség is megőrizheti a maga kultúráját, tradíciót. Kiemelt hangsúlyt kapnak a gasztronómiai hagyományok is. Ezek azok az élmények, amelyek talán a legkönnyebben nyitják meg az utat az érdeklődők számára egy-egy nemzetiség kulturális értékeihez.

A Szegedi Kis István sétányra megálmodott rendezvénynek csodálatos hátteret adott idén is a Duna, a csodás ráckevei panoráma. A Csónakos piacnak is otthont adó sétányon már reggel nagy volt a sürgés-forgás. Elfoglalták sátraikat a nemzetiségi főzőcsapatok, árusok, kézművesek. Elkészült a színpad díszítése, felkészült a technika a színpadon kezdődő nemzetiségi műsor hangosítására. Fesztiválunk háziasszonya idén is Kalocsai Andrea szerkesztő, műsorvezető volt, aki a nemzetiségek táncait és zenéjét, életét, szokásait, hagyományait bemutató kulturális kavalkádot bemutatta. Bolgár, ruszin, ukrán, görög, sváb, horvát, román, szerb és magyar együttesek szórakoztatták a közönséget.

A Magyarországon élő bolgár nemzetiséget képviselte fesztiválunkon 2002-ben „Kisebbségekért Díj-jal, 2007-ben a Magyar Művelődési Intézet a „Pro Cultura Minoritate” díjjal kitüntetett Martenica Együttes. Szakmai sikereik mellett legalább annyira fontos számukra az emberi kapcsolatok gazdagsága. Egy olyan együttes tagjai, ahol igazi barátokra lelhettek. A Ruszinok Folklór Együttes célja a ruszin kulturális értékek őrzése és a népzenei kincsük népszerűsítése. Az együttes az őseik által megalkotott dalokat folyamatosan gyűjti és folyamatosan gyarapítja a repertoárját. Fesztiválunk visszatérő vendége a Bernáth család. Bernáth Ferenc artisjus és pro cultura minoritatum díjas gitár művész valamint felesége Bernáth Viktória énekes és kisfiúk Attila érzelmekkel teli ukrán nép- és populáris zenével szórakoztatta a közönséget. A görög zenét a Mydros zenekar népszerűsítette rendezvényünkön. 2001-es alapításuk óta több mint 1500 alkalommal léptek színpadra, megosztva mindenkivel azt az örömöt, amit a görög zene és tánc ad nekik gyermekkoruk óta. Először mutatkozott be fesztiválunkon a Vasstaps Zenekar, akik elsősorban német nemzetiségi zenét játszanak, magasszínvonalon. Őket a Horvát Hagyományőrző Együttes követte a színpadon, akik a magyarországi horvátok gazdag néptánckincséből adtak ízelítőt. A Gyuláról érkezett Téglás Zenekar a Békés-megyébe élő román és szlovák ajkúak zenéjéből játszott dalokat. Az Opanke Szerb Hagyományőrző Kulturális Egyesület tavaly ünnepelte fennállásának 40. évfordulóját. A csoport a fennállása óta számos elismerést tudhat magáénak, köztük 1998. Aranyalma díj Belgrád mely az első helyet jelentette a szerb diaszpórán. 2001. Párizs II. helyezés, 2014-ben Nemzetiségekért díjban részesült a csoport és az alapító Krunityné Sósity Anica, mely miniszteri kitüntetés is egyben. Állandó kísérő zenekaruk a Zora. Bemutatójuk után a közönséggel együtt ropták a táncot. természetesen a ráckevei Bokréta és Kéve Néptáncegyüttes is lépett színpadra lépett a tárnoki Bara zenekar kíséretével. Boncidai és csíki táncokat láthattunk előadásukban.

A különleges gasztronómiai élményekre vágyók idén a román, a görög, az ukrán, a sváb, roma és örmény nemzetiségek ételkülönlegességeit kóstolhatták meg.  A román konyha ízeit a Kétegyházi Román – Magyar Egyesület hozta el számunkra.  A roma konyha ételeiből a budapesti Mezei Marcipán Kft. adott ízelítőt. A sváb konyhát a szigetújfalusi Német Nemzetiségi Önkormányzat mutatta be ízeivel és berendezésével egyaránt. Babos tésztát és Schwawelt (almás-fahéjas süteményt) kínáltak sátrukban.  A görög konyha ételeit a Greek Grill & Saláta Bár szakácsai készítették el a fesztivál látogatók számára. Az örmény konyha finomságait a budapesti Örmény – örök élmény csapata hozta el a KeveFesztre. Az ukrán konyha ételeiből a budapesti Magyarországi Ukrán és Dokumentációs Központ képviseletében Bernáth Viktória hozott kóstolót. Köszönjük lelkes munkájukat!

Pincészetek kínálatával és kézművesek termékeivel is vártuk a pihenni vágyókat. Bemutatkozott: Gedeon pince – Izsàk, Szemes pince – Villàny, Figula- Balatonfüred, Nèmeth Jano – Szekszàrd, Gere Attila – Villàny, Bolyki Jani – Eger, Thummerer – Eger, Borbèly – Badacsony, Vincellèr – Sopron, Bàrdos Saci – Tokaj, Royal Tokaji – Tokaj és a Kevevára Pálinkaház – Ráckeve.

A fesztivál este a Bohemian Betyars és a Parno Graszt fergeteges, közös nagykoncertjével zárult. A produkció előtt Vereckei Zoltán Ráckeve Város polgármestere köszöntötte a fesztivál részvevőit és a közönséget, illetve  köszönte meg az Ács Károly Művelődési Központ munkatársainak és Szabó Gertrúd igazgató asszonynak a rendezvény szervezését és lebonyolítását.

A Bohemian Betyars és a Parno Graszt közös célja, hogy a magyar és cigány elemekkel gazdag népzenei hagyományt minden generáció számára bemutassa, és elérhetővé tegye. A két zenekar külön-külön is széles zenei palettán mozog, speed-folk, freak-punk és tradicionális roma népzenei motívumok jellemzik a zenéjüket. Felszántották a színpadot, zeneileg és vizuálisan is izgalmas, energikus produkcióval készültek a nagyszámú közönség legnagyobb örömére. Egy fergeteges koncerttel zárult fesztiválunk.

Köszönjük minden résztvevő művész, zenekar, tánccsoport, nemzetiségi konyha, kézműves, polgárőr, RÁVÜSZ munkatársainak jelenlétét, odaadását! Köszönjük Tézli Zoltánnak a grafikai munkát, Jakab Gergelynek a fényképeket.

A KeveFeszt 24 az Emberi Erőforrások Minisztériuma és Ráckeve Város Önkormányzata támogatásával jöhetett létre. Köszönjük szépen!

További fotók: https://www.facebook.com/kevefeszt